Banská Bystrica

Pokračovanie projektov podporených z participatívneho rozpočtu mesta

V júni 2015 občania Banskej Bystrice rozhodli svojimi hlasmi o projektoch, ktoré získali podporu z participatívneho rozpočtu mesta v celkovom objeme 19.370 €. Do rozhodovania sa zapojilo takmer 500 Banskobystričanov.

Podporu získalo  päť projektov, pričom Mestské zastupiteľstvo sa rozhodlo dofinancovať projekt, ktorý skončil na šiestom mieste. Podporené projekty sa od júla 2015 realizujú. Prinášame krátku sumarizáciu ako tieto projekty pokračujú.

Kategorie: 

Tomáš Vokoun: PR v Banské Bystrici: Tři kotle, party stan a Mikuláš za všechny prachy

Tunelování je standart dnešní doby. Tunelují se podniky, veřejné rozpočty, budoucí důchody… Tunelují se dokonce i tunely. Tak nepřekvapí, že i participativní rozpočet se může stát terčem pokusu o vytunelování. Následující příběh z Banské Bystrice budiž pro všechny zájemce o zavedení participativního rozpočtu u nás varováním, co se může stát, pokud se dopředu řádně neošetří pravidla.

Kategorie: 

Kateřina Vojtíšková - Rozjezd participativního rozpočtu v Banské Bystrici

Dívám se na to jako na dar, na tomto symbolickém místě sedíte jako poslanci a snažíte se dohodnout o tom, co je důležité pro město.“ (Peter Nedoroščik, Utopia o.z., 12. 2. 2014)

Banská Bystrica, centrum středního Slovenska s přibližně 80 tisíci obyvatel je třetím slovenským městem, které zavádí participativní rozpočet. Participativní rozpočet je v Evropě vnímán jako jedna z demokratických inovací, která v západní Evropě i sousedních státech nachází v poslední dekádě živnou půdu, což se ovšem nedá (alespoň prozatím) říci o ČR.

Kategorie: 

Subscribe to Banská Bystrica